Boccisté zahájili sezonu 2024 v Havířově

• Havířovský turnaj
  • 1. května 2024

Mezinárodní 28. havířovský turnaj v boccie hostovalo havířovské Národní tréninkové centrum od pátku 19. do neděle 21. dubna 2024. Turnaj tak odstartoval již 8. ročník tříkolového seriálu mezinárodních turnajů Czech Boccia Tour. Havířovského kola se zúčastnilo téměř 50 parasportovců z Česka, Slovenska, Polska, Německa a Ukrajiny. Soutěžilo se v týmech, párech a jednotlivcích. O organizaci se postaral Handicap Sport Club Moravia.

Národní tréninkové centrum v Havířově hostí po většinu roku největší akce v oblasti stolního tenisu národního a mezinárodního charakteru. Již třetím rokem ve spolupráci s Handicap Sport Club Moravia hostovalo turnaj v boccie. Boccia je paralympijský sport, který se hraje na 5 kontinentech ve více než 80 zemích. Na paralympiádě se hraje od roku 1984, v ČR od roku 1995. ,,Je to skvělý sport pro všechny, koho v důsledku zdravotního hendikep získaného při narození, po nemoci nebo po těžkém úraze, přestaly poslouchat ruce, nohy, nebo obojí. Často je to jediný sport, který se svým hendikepem mohou dělat. Boccia jim přináší možnost realizovat se, sportovat a vítězit, být aktivní, v pohybu a v kolektivu, cestovat a poznávat nové lidi.” doplňuje odlišnosti tohoto sportu ředitelka turnaje Kateřina Šnajdrová.

Ve čtvrtek se jako mávnutím proutku proměnila hala stolního tenisu na boccistickou. Od pátku v ní probíhaly soutěže týmů BC1/2, párů BC3, párů BC4 a jednotlivců BC1 – BC4/5.

V týmech BC1/2 se z 5 soutěžních týmů umístil na 1. místě tým HSC Moravia a Slovensko ve složení Roman Sajdak, Roman, Rastislav Kurilák a Nina Melicherová, na 2. místě tým české reprezentace ve složení Jan Haták, Simona Blažková a Jiřina Kreibichová,  a na  3. místě MIX tým ve složení Lenka Meissnerová, Martin Bílek, Bohdan Levchuk a Jana Pielykh.

V párech BC3, kategorii, kde hráči ke hře potřebují rampu a jejího operátora, se na 1. místě umístil pár ze Slovenska složený z Borise Klohny a Michala Tiža, na 2. místě pár TJ Léčebna Košumberk složený z Adama Pešky a Marcely Čermákové, a na 3. místě se umístil pár TJ Halma Plzeň složený z Václava Augusty a Aloise Běhounka.

Poslední páteční vyhlášenou soutěží byla párová soutěž kategorie BC4. 1. místo si v ní odvezl pár Plzně a Německa ve složení Ondřej Kass, Jaroslav Chlouba a Nicole Michael. Na 2 místě se umístil pár ze Slovenska ve složení Marian Klimčo a Peter Merten. 3. místo obhájil domácí Jiří Marsín s kolegou z Polska, Andrzejem Janowskim.

Víkendová část byla věnována soutěži jednotlivců v celkem pěti kategoriích. Sobotní zápasy základních skupin rozhodovaly o tom, kdo se v neděli utká v play-off o první příčky.

V kategorii žen BC1 se na 1. místě umístila Yana Pielykh z Ukrajiny, na 2. místě Simona Blažková a na 3. místě Kateřina Cuřínová. V kategorii mužů BC1 1. místo obhájil loňský vítěz Adam Kříž. Na 2. místě se umístil domácí reprezentant Roman Sajdak a na 3. místě Ivoš Smolík.

Jednotlivce kategorie BC2 ovládli slovenští reprezentanti. 1. místo obsadil Rastislav Kurilák, 2. místo Peter Novota a 3. místo si odvezla česká reprezentantka Jiřina Kreibichová.

Neméně napínavé boje sehráli hráči BC3. Hráči v této kategorii nedovedou míč odhodit, proto ke své hře používají rampu a spoluhráče. Na 1. místě se umístil český reprezentant Adam Peška s operátorkou Ivanou Peškovou. 2. místo vybojoval slovenský reprezentant Boris Klohna s operátorem Michalem Kallem, a 3. místo putovalo taktéž na Slovensko k Michalu Tižovi s operátorem Lukášem Hurajtem.

Kategorie BC4 patřila stejným vítězům ze soutěže párů. Na 1. místě se umístil slovenský hráč Marian Klimčo, 2. místo získal Andrzej Janowski a 3. místo si odvezla Nicole Michael z Německa.

Organizátoři tradičně vyhlásili soutěž o největší sympaťáky turnaje. Mezi pomocníky se největší sympaťandou stala ředitelka turnaje Kateřina Šnajdrová, mezi hráči Michal Koutný a největším sympaťákem mezi rozhodčími byl, stejně jako loni, zvolen Dominik Kniezek.

Turnaj se uskutečnil pod záštitou hejtmana Moravskoslezského kraje Ing. Josefa Bělici, MBA. O jeho organizaci se staral spolek Handicap Sport Club Moravia z. s. ve spolupráci s Českou federací boccii z.s. za finanční podpory Národní sportovní agentury, Moravskoslezského kraje a města Havířova.

Handicap Sport Club Moravia se označuje jako komunita nadšených lidí, která od roku 2012 sdružuje zájemce o paralympijský sport boccia – hráče, asistenty, rozhodčí, fanoušky z Moravy a Slezska.