Jirkové na Prometeus Cup 2023

  • Blog
  • 24. května 2023

Ve dnech 19. – 20. 5. 2023 proběhl mezinárodní turnaj v Polsku s názvem Prometeus Cup 2023. Tohoto turnaje se zúčastnili 2 naši hráči – Jirka Svojanovský (BC3) a Jirka Marsín (BC4). V následujících odstavcích vás seznámí se svými postřehy.

V párech kategorie BC3 se nám společně s Luckou Procházkovou podařilo umístit na třetím místě. Proto ji chci touto cestou moc poděkovat za spolupráci! Dobře jsme se doplňovali a z naší předvedené hry jsem měl dobrý pocit.

Se svým výkonem v jednotlivcích kategorie BC3 jsem spokojen tak napůl. Ve skupině jsem měl dva velmi silné soupeře z Polska, kterým jsem se snažil nedat nic zadarmo. S Damianem Iskrzyckim, který je aktuálně 13. hráč světa, jsem prohrál 1:5. S Jarkem Plewou, který vyhrál loňský turnaj v Praze, jsem uhrál výsledek 2:5. V závěrečném zápase jsem porazil Michala Tiža ze Slovenska 4:3, což mi ale na postup nestačilo.

Z turnaje sršela velká herní kvalita všech hráčů! Na závěr chci poděkovat také našemu sportovnímu klubu HSC Moravia za finanční podporu, díky které jsem se mohl tohoto turnaje zúčastnit.

Za HSC Moravia

Jiří Svojanovský

 

Hrálo se v Konopiska, což mám 2 hodiny autem, takže cesta byla rychlá. V pátek jsem hrál celkem 3 zápasy v jednotlivcích BC4. Do skupiny jsem dostal dva velmi těžké soupeře, kteří na turnaji v Havířově oba vyhráli svou skupinu. V prvním zápase jsem hrál s Andrzejem Wojcikem (POL), se kterým jsem hrál poprvé a nevěděl jsem, co od něj čekat. Soupeř neměl svůj den a vyhrál jsem 13:1. V druhém zápase na mě čekal Andrzej Janowski (POL), se kterým jsem na tomto turnaji utvořil pár BC4. Tenhle zápas byl pro mě klíčový pro případný postup ze skupiny do semifinále. Po první prohrané směně jsem se uklidnil a najednou to začalo házet podle mých představ. Zápas jsem vyhrál s celkovým skóre 7:1, tudíž už nastala jistota semifinále. Do posledního zápasu jsem šel s klidnou hlavou, že nemám co ztratit, a bylo to znát. Hrálo se mi dobře a zápas s Mariánem Klimčem (SVK) byl velmi vyrovnaný. Do poslední směny jsem šel za stavu 1:3. Podání na 9 metrů byla dobrá volba. Urval jsem 3 body a vyhrál 4:3.

Byl jsem rád, že jsem vyhrál skupinu a v sobotním semifinále na mě čekal papírově slabší soupeř z vedlejší skupiny. Byla to starší paní z Anglie (Carla Woods), ale nic jsem nechtěl podcenit a dobře jsem udělal. Zápas jsem si pojistil až v poslední směně třemi body a vyhrál 6:1. Ve finále jsem měl reprízu s Mariánem Klimčem. Když jsem psal, že ve skupině to byl velmi vyrovnaný zápas, tak tenhle byl ještě vyrovnanější. Celý zápas jsem tahal za kratší konec. Po třetí směně jsem prohrával 1:3. Tak jsem opět hodil podání na 9 metrů jako ve skupině a opět mi tahle taktika vyšla, kdy jsem srovnal dvěma body na 3:3. Šlo se do tiebreaku a soupeř měl výhodu podání. Střídali jsme se po jednom, dvou míčcích a po posledním hodu se šlo měřit. Bylo to tak těsné, že bylo potřeba zapojit do akce plíšky na měření. O jeden plíšek jsem byl blíž a po třech letech se mohl radovat z celkového vítězství mezi jednotlivci. 

Zároveň se v sobotu hrály i páry BC4, kde jsme společně s Andrzejem Janowskim obsadili druhé místo. Hráli jsme dobře a po dvou výhrách nás čekal poslední zápas o zlato s polským párem Walczyk, Bojda. Tenhle zápas jsme bohužel těsně prohráli v tiebreaku 2:3.

Hned po posledním zápase proběhlo vyhlášení a jelo se domů. Byl jsem rád, že už je konec, protože mít 5 zápasů v sedmi hodinách je masakr a takhle vyčerpaný jsem dlouho nebyl. Prometeus Cup hodnotím velmi úspěšně! Kdyby mi někdo před turnajem řekl, že získám zlatou a stříbrnou medaili, tak si ťukám na čelo.

Za HSC Moravia

Jiří Marsín

Fotky