Skvělý start Czech Boccia Tour 2022 v Havířově

• Havířovský turnaj
  • 2. května 2022

Ve dnech 22. – 24. 4. 2022 se v Národním tréninkovém centru v Havířově konal Mezinárodní 25. havířovský turnaj v boccie a odstartoval tak seriál Czech Boccia Tour 2022. Mezi 150 účastníky z Česka, Slovenska, Rakouska, Německa a Ukrajiny tvořila vlčí výprava velmi početnou část. Čítala totiž 12 vlků se svými asistenty a doprovody. Náš klub se může pyšnit rovněž největší základnou rozhodčích v ČR, jen na samotném turnaji jich bylo 8. Všichni hráči na domácí půdě chtěli ukázat, co v nich je.

Páteční část soutěže byla věnována týmům a párům, odstartovat jí přišel radní města pro sport pan Daniel Vachtarčík. Za náš klub reprezentovali v týmu BC1/2 Roman a Barča, které doplnil Jan Zdráhal z SC JÚ Praha. Pár BC3 tvořil Vašek s Annou Hlavicovou z SC JÚ Praha, v kategorii BC4 pak jeden pár tvořil Marek a Michal a druhý Jirka Marsín, který se spojil s Radkem Procházkou z SC JÚ Praha. Na obě soutěže byl aplikován systém hry každý s každým. Boje to byly napínavé a těsné, na medaile nakonec dosáhl tým, který získal stříbro a pár BC4 Marsín-Procházka si odnesl zlato. Vašek s Aničkou i Marek s Michalem dosáhli na medaili bramborovou.

Pokračovali jsme v sobotu soutěží jednotlivců, a to zápasy ve skupinách a některými čtvrtfinále. Za BC3 se připojil ještě Jirka Svojanovský, Jarda, Pepa a Filip, za BC1 Tomáš a za BC4 Jarda Brož. Vlci se statečně rvali o každý bod v zápasech, na postup ze skupiny do čtvrtfinále to stačilo jen některým. V BC1 se ve čtvrtfinále proti sobě postavili Tomáš a Roman, kde souboj vyhrál Tomáš, a Barča s Annou Vackovou, kde si postup vybojovala Barča. Ostatní kategorie čekalo čtvrtfinále až následující den.

Neděle, finálový den celého turnaje, byla hned od rána nabitá. Do čtvrtfinále postoupili 3 vlci z kategorie BC3 – Pepa, Vašek a Jirka. Bohužel se nezadařilo ani jednomu z nich a do semifinále se nepodívali. V kategorii BC4 se ve čtvrtfinále ukázali rovněž 3 naši zástupci – Marek, Michal a Jirka Marsín. Semifinále z této trojice dosáhl Jirka.

Jeden vlčí souboj už proběhl a druhý na sebe nenechal dlouho čekat. V semifinále BC1 se totiž utkali Tomáš a Barča. Když jsem začínala před 5 lety svou cestu bocciou, kdosi mi řekl “Mimo kurt může být kamarád kdokoli, na kurtu je to ale opačně.” Vím, zní to hrozně, ale když jde o postup, bohužel se to takhle brát musí. Souboj to byl napínavý a nakonec úspěšný pro mě, Barču. Jirka v boji o finále neuspěl a čekal ho boj o třetí místo.

Dostat se do finále je vždy úspěch sám o sobě. Medaile už je jistá, jen nevíte, jestli zlatá, nebo stříbrná. Mou soupeřkou byla Anne Walter z Německa. Věděla jsem, že musím zabrat, protože tenhle boj opravdu nebude procházka růžovou zahradou. To se po čtyřech směnách potvrdilo. Na časomíře svítil stav 3:3 a musel se tudíž hrát tiebreak, což je pro mě vždy zkouška toho, zda ještě udržím nervy na uzdě a nezpanikařím. Povedlo se mi vyhrát los a vše záleželo na tom, jak přesně se mi povede dohodit první míč. Dopadl tak blízko, jako snad ještě nikdy v tiebreaku, a já se modlila, aby soupeřka nezměnila situaci. Použila všechny své míče, stav se nezměnil, já si mohla zařvat, odevzdat zbylé míče a rozbrečet se štěstím. V tomhle finále jsem nechala všechno, ale stálo to za to a já si domů dovezla vedle stříbra z týmů i zlato z jednotlivců.

Po odehraném finále ještě nastoupil Jirka do zápasu o třetí místo. Šlo o velmi vyrovnaný souboj. Jirkův soupeř, Ondřej Kaas, ve třetí směně dorovnal, což znamenalo, že poslední směna bude takzvaně kdo s koho. Jirkovi se povedlo probojovat se svým míčem blíže k jackovi, a tak si odvezl vedle zlaté medaile z párů i bronzovou medaili z jednotlivců.

Tento turnaj byl skvělým startem nové sezony i celé letošní Czech Boccia Tour. Organizátoři si mimo jiné připravili také soutěž o nejsympatičtější rozhodčí – Láďa Nosek, dobrovolníka – Gabča Kaločayová a hráče – Lucka Procházková. Ovšem nejvíc sympatická se nám jevila hala Národního tréninkového centra v Havířově, za kterou vděčíme Nikolasi Endalovi, předsedovi sportovního klubu stolního tenisu Havířov, a Martinu Kaděrkovi, provoznímu manažerovi haly, za skvělý servis po celou dobu turnaje.

Za finanční podporu vděčíme Národní sportovní agentuře, Moravskoslezskému kraji, městu Havířov, městu Ostrava, Nadaci OKD a společnosti PRE. Koláčky nám poskytla společnost SEMAG, akreditace MCard, televize SC Jedličkův ústav Praha a JoinMusic. Děkujeme České Federaci Boccii za důvěru a organizační podporu, všem pomocníkům a rozhodčím.