Residomo Havířovská desítka se odehrála v Havířově už popáté. Součástí byl i maraton.

• Havířovská desítka
  • 24. října 2019

Havířov, 21. října 2019 (Tisková zpráva)

Residomo Havířovská desítka má za sebou svůj pátý ročník. V pěti kategoriích – DEFENDIT dětský běh, seniorský běh, běh na 5 km – Memoriál Alfréda Kosela, Craft štafeta a hlavní závod na 10 km – Residomo Havířovská desítka – se na start postavilo přes 1000 závodníků a drží tak laťku z loňského roku s rekordní účastí. Pro handicap sport club Havířov se podařila vybrat částka přes 60 tisíc korun. Na závěr celého dne se podařilo 28 běžcům zaběhnout maraton za rekordní čas.

Myšlenka benefičního městského běhu vznikla před 5 lety a v letošním roce se příspěvek handicapovaným sportovcům vyšplhal na 61 200 korun.

„Přesto, že se závod posouvá stále dál a dál, tak myšlenka podpory boccistům zůstává. Jsme rádi, že i letos se aktivně zapojili a byli tak aktivní součástí závodu a my jim přímo tady na náměstí mohli předat štědrý příspěvek,“ říká organizátor Lumír Hlaváč.

Hlavní závod na 10 km mezi muži vyhrál Adam Szymanik s časem 33 minut a 12 sekund. V ženské kategorii zvítězila Eva Filipiová s časem 38 minut a 35 sekund. Štafetu nejrychleji zaběhl tým Atletická klub Havířov v čase 32 minut a 56 sekund.

Letošní ročník se navíc těšil také přítomnosti atletických hvězd. Do dětského běhu se zapojil havířovský rodák Pavel Maslák. Vodičem v hlavním závodě byl zase Petr Vabroušek, úspěšný český triatlonista, díky kterému se do Havířova dostal speciální závod, a to pokus o překonání rekordu keňského závodníka Eliuda Kipchogeho, který zaběhl maraton poprvé v historii lidstva pod 2 hodiny, konkrétně za 1:59:40.

V Havířově se proto odehrál závod s názvem Havířovská 10 Playboy Atex Maraton. Toho se zúčastnilo 28 běžců, kterým se před mnoha fanoušky povedlo rekord překonat a společnými silami dosáhli na čas 1 hodina 59 minut a 16 sekund. Finišerem tohoto běhu byl Pavel Maslák.

Teplou polévku pro každého závodníka uvařila havířovská Armáda Spásy a pití zajistil Pivovar na zelené louce. Právě partneři se každoročně podílí na organizaci závodu a přispívají tak k jeho velikosti. „Jejich podpory si moc vážíme a jsme rádi, že s námi chtějí spolupracovat a dávají nám možnosti posouvat závod i sportovního ducha města stále dál,“ děkuje za podporu všem parterům Hlaváč. „Se závodem každoročně souvisí mnoho příprav a je pro nás opravdu odměnou, když se celý den povede a vidíme jen spokojené a usměvavé tváře,“ dodává.

Výsledky jsou ke shlédnutí na webu závodu pod odkazem http://h10.cz/vysledky/. Celý závodní den se odehrál před kamerami České televize a na odpolední maraton dorazila také televize Prima.